Lidový tanec
Výuka je skupinová, zaměřená především na děti a mládež. Specializována je na lidový tanec, dělí se na přípravnou taneční výchovu, taneční průpravu, základy lidového tance a taneční praxi – lidový tanec.
Taneční oddělení Lidové konzervatoře každoročně úzce spolupracuje na akcích regionálního Folklorního sdružení Ostrava – na postupových přehlídkách, koncertech a seminářích:
- Zpěváček
- Regionální přehlídky dětských folklorních souborů
- Regiony, jak je neznáme
- Folklorní inspirace
Lidový tanec pro děti
Výuka dětí se uskutečňuje v pěti skupinách. Školáci tvoří dětský folklorní soubor HLUBINKA.
- Přípravná taneční výchova pro děti čtyř- až šestileté (1 - 2 roky)
- Taneční průprava (1 - 2 roky)
- Lidový tanec (8 - 9 let)
- Taneční praxe - lidový tanec
Úkolem přípravné taneční výchovy je kultivovat přirozený dětský projev formou pohybových her a hravých cvičení a ověřit předpoklady jednotlivých dětí pro zvládnutí dalších stupňů výuky. Je určena pro předškolní děti ve věku 4 – 6 let. Jednotlivé hodiny jsou vedeny za doprovodu klavírní korepetice formou hry. Děti získávají první dovednosti v oblasti taneční výchovy a lidového tance.
Taneční průprava je zaměřena na rozvíjení a upevňování správného držení těla, zvyšování celkové pohyblivosti, pružnosti, obratnosti a koordinace, na postupné uvědomělé ovládání jednotlivých částí těla i harmonický pohyb těla jako celku, na rozvíjení prostorového a hudebního cítění, vhodnými prostředky motivuje vzájemné vztahy. Využívá vlastních námětů dětí, jednoduchých lidových tanečních her a tanců, pohybových a tanečních her s náčiním a drobných hudebních skladeb pro děti.
Výuka lidového tance je zaměřena na všestranný rozvoj základů taneční techniky lidového tance a tanečního projevu žáka. Soustředí se především na folklorní oblasti severovýchodní Moravy. Rozvíjí specifickými prostředky taneční techniku a taneční projev žáků, prohlubuje a rozšiřuje jejich hudební cítění, smysl pro taneční formu a jemnou pohybovou souhru. Učí mladé tanečníky zvládnout základní kroky a charakteristické prvky dané oblasti, vede je k citlivému a přesnému vyjádření tempa, rytmu, dynamiky a výrazu lidové písně i lidové hudby v nejrůznějších úpravách. Aktivním osvojováním tanečního stylu spolu s poznáváním hudebního materiálu (taneční písně, charakteristické taneční rytmy, doprovodná hudba) učí žáky chápat kořeny a podstatné rysy naší národní kultury.
Taneční praxe prohlubuje taneční projev žáků, podněcuje jejich tvořivé schopnosti a pěstuje smysl pro vzájemnou pohybovou souhru. Slouží ke zdokonalování a prohlubování taneční techniky a tanečního projevu žáků. Úkolem taneční praxe je přivést žáky k tanci. Zároveň slouží k přípravě tanečních skladeb pro veřejná vystoupení, soutěže atd. V souladu s postupným rozvojem taneční techniky a tanečního projevu žáků se zařazují stále náročnější taneční skladby, pohybové a taneční hry.
Přijímání nových žáků
Noví žáci jsou přijímáni na základě přihlášky. Nejlépe vždy k začátku školního roku. Předškolní děti, ale i ty starší, lze po dohodě přijmout i během školního roku.
Dětský folklorní soubor Hlubinka
Folklorní soubor Hlubinka vznikl v 60. letech minulého století při Závodním klubu Dolu Hlubina v Ostravě. Od r. 1992 působí pod vedením Kateřiny Macečkové při Lidové konzervatoři a Múzické škole v Ostravě-Přívoze, zároveň je součástí občanského spolku Soubor lidových písní a tanců Hlubina.
Repertoár souboru je zaměřen na zpracování lidových her, zvykoslovného, tanečního a písňového materiálu severovýchodní Moravy - folklorních regionů Slezska a Lašska. Z těchto oblastí pochází také krojové vybavení.
Při vystoupeních tanečníky doprovází cimbálová muzika Hlubinka, která pod vedením Teodory Osuchové vytvořily převážně tanečnice Hlubinky.
Hlubinka vystupuje v Ostravě a okolí při mnoha různých příležitostech. Pravidelně pořádá samostatné jarní a vánoční koncerty, výchovné koncerty pro děti ze základních a mateřských škol; vystupuje rovněž v domovech pro seniory. V centru Ostravy před 15 lety děti z Hlubinky oživily starodávný zvyk "vynášení Mařeny" - vítání jara. Vedle jarních a podzimních tanečních soustředění děti v létě pravidelně jezdí na taneční tábory.
Mezi úspěchy Hlubinky patří ocenění na výběrových přehlídkách dětských folklorních souborů, vystoupení v dětských pořadech Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici (naposledy v letech 2008 a 2010) a na dalších folklorních festivalech na Moravě (Břeclavi, Lhotce pod Ondřejníkem, Frýdku-Místku, Opavě, Lipníku, Dolní Lomné, Ostravě-Třebovicích, Jistebníku). Od r. 1999 se děti z Hlubinky pravidelně účastní mezinárodního folklorního festivalu Folklor bez hranic - Ostrava.
Nejstarší tanečníci z Hlubinky, dnes již členové dospělé Hlubiny, se představili také v zahraničí - ve Francii, Holandsku, několikrát v Polsku, Itálii a Chorvatsku (naposledy v r. 2019). Samostatně Hlubinka reprezentovala naposledy v roce 2019 na mezinárodním folklorním festivalu v Maďarsku.
Hlubinka se představila také několikrát v televizi, naposledy v TV Noe v roce 2018.
Pravidelné akce a vystoupení
- krojovaný minibál
- Masopust - centrum města
- Vítání jara - vynášení Mařeny - centrum Ostravy
- Velikonoce na Slezskoostravském hradě, v centru Ostravy, v Mariánských Horách
- Besídka na konci školního roku
- Vystoupení - Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic Ostrava
- Vánoce v centru Ostravy, v Mariánských Horách
- Vánoční besídka
Taneční soustředění
- Víkendové jarní taneční soustředění
- Letní taneční soustředění
- Víkendové podzimní taneční soustředění
Wattova 5
Ostrava-Přívoz
- 1x jedna hodina týdně
- 250 Kč
- 1x dvě hodiny týdně
- 300 Kč
- 2x dvě hodiny týdně
- 350 Kč
Potřebujete poradit?
Neváhejte kontaktovat sekretariát Lidové konzervatoře