V naší mysli byl s námi. Hudební rozloučení s profesorem Zdeňkem Pěčkem

 

Za svou více jak padesátiletou pedagogickou kariéru vychoval Zdeněk Pěček spoustu vynikajících klavíristů a ovlivnil desítky hudebníků a zpěváků. Byl úžasný pedagog, ale především skvělý člověk. Miloval hudbu, lidi a kávu. Na bezprostřední konverzace na různá témata na začátcích hodin, na náhodné návštěvy a rozhovory s láskou vzpomínali bývalí studenti a přátelé, kteří se sešli na koncertu Pocta Zdeňku Pěčkovi. Ten se konal ve středu 31. ledna ve velkém sále Múzické školy.

„Zdeněk Pěček byl umělec mimořádného formátu, vynikající klavírista, interpret, pedagog, a hlavně dobrý člověk. Jeho život byl naplněný hudbou, láskou a velkým zanícením pro pedagogickou práci,“ říká Miloslava Soukupová, ředitelka Lidové konzervatoře        a Múzické školy v Ostravě. „S prof. Zdeňkem Pěčkem jsem se znala dlouho, téměř 45 let. V době mých studií sólového zpěvu na ostravské Konzervatoři jsem k němu docházela na korepetice. Na jeho větu „Nezpívej noty, ale hudbu“ nikdy nezapomenu. Byl milý, trpělivý, mužný, laskavý a jeho absolutní ucho zachytilo vše.  Naše cesty se opět spojily před lety, kdy jsme se domluvili na externí spolupráci v rámci výuky hry na klavír a klavírních doprovodů na naší Lidové konzervatoři. Opět, byl milý, trpělivý, mužný, laskavý    a jeho absolutní ucho bylo stále bezchybné… Své žáky miloval a oni jeho. Cítili jsme niternou potřebu tohoto hudebního velikána připomenout, zavzpomínat a pokorně mu vzdát poctu. Vždyť odešel člověk, který zde zanechal hlubokou a nesmazatelnou stopu.“

Árií z Oratoria Messiah důstojně koncert zahájil Ivo Hrachovec, sólista opery Národního divadla. Vystoupení dalších umělců umocňovala pocit, že se děje něco výjimečného a jedinečného (Alžběta Kolářová – housle, Zuzana Fišerová – zpěv, Grazyna Wilk Biernot – zpěv, Alexandr Starý – klavír, Miroslav Beinhauer – klavír, Ivo Morys – klavír, Tomáš Kura – zpěv, Barbora Baranová – zpěv, Irena Szurmanová – klavír, Jiřina Řezanková – klavír). V posledním bloku zazněl afroamerický spirituál, píseň Jaroslava Ježka Nebe na zemi     a lidová duchovní píseň Až zajde slunce nad naší zemí v podání Iva Hrachovce, Ireny Szurmanové, Zbygniewa Kalety – klarinet, Jana Dvořáka – kontrabas a Jana Nepodala – bicí.

„K účasti na koncertu jsme přizvali především jeho vynikající žáky, absolventy a kolegy, které měl rád a se kterými v průběhu svého života často spolupracoval. Všichni oslovení umělci přijali účinkování jednohlasně a s nadšením. A to se také projevilo v překrásné atmosféře celého jedinečného večera“, dodává Miloslava Soukupová.

Více fotografií najdete zde:

V naší mysli byl s námi. Hudební rozloučení s profesorem Zdeňkem Pěčkem