Rozeznění vnitřních světů

Hudba živá i poslechová. V hudebním sále i v kostele. Takový byl absolventský koncert Evy Vojkovské, která studovala u Pavla Helebranda obor Skladba/Kompozice. Konal se ve čtvrtek 22. června a návštěvníci mohli obdivovat vnitřní barevný svět autorky převedený do zvuků velkého množství hudebních nástrojů.

První část se odehrála v hudebním sále školy. Eva Vojkovská zahrála na klavír Piano v parku, na kytaru ji doprovodil Pavel Helebrand. Pak mohli návštěvníci zavřít oči, poslouchat dvě nahrané orchestrální skladby a nechat se unést vlastní představivostí. Ta první měla jednoduchý název – Marimbo. „Marimba mě zaujala svojí barvou. Chtěla jsem zkomponovat něco rytmického a pozitivně laděného,“ řekla Eva Vojkovská. Druhá poslechová skladba měla název Théseus a Adriana a k jejímu vzniku ji inspirovala oblíbená kniha „Král musí zemřít. Býk přichází z moře“. Zazněly v ní flétny, violoncello, harfa, varhany, syntezátor, alpské rohy, gongy, etnické nástroje a spousta dalších hudebních nástrojů, se kterými se jen tak nesetkáte.

Druhá část absolventského koncertu se konala v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie. Prostorem zněla hudba určená pro trubku a varhany. Skladba měla název Zpívající klenba, na trubku hrála Renáta Návratová, varhany mistrně ovládal Pavel Rybka. Na závěr vystoupil Smyčcový kvartet pod vedením Alžběty Kolářové. Skladba skládající se z několika vět měla název Smyčcový kvartet č. 1 a vznikla v letech 2019-2020. „Složila jsem melodii, která nejlépe vyzněla právě v podání smyčcového kvarteta. To byl první impuls pro její vznik. Byla to zajímavá práce, na posluchače nepůsobí tak zásadně barvy mnoha různých hudebních nástrojů, nýbrž promlouvají a rozmlouvají spolu hlasy houslí, violy a violoncella, které vytvářejí hluboký a zároveň radostný zážitek,“ píše Eva Vojkovská ve svém programu.

„Vždycky mě potěší, když se dostaví u mých studentů neočekávaný bod rozvoje nebo obratu,“ říká Pavel Helebrand. „Ten někdy přijde náhodou, ale přináší obrovskou radost všem.“

Více fotografií najdete zde:

Rozeznění vnitřních světů