Přeshraniční malování na zámku

Ve dnech 13.–16. října 2023 se na OSP Racot uskutečnilo Polsko-české malířské bienále pro děti. Zúčastnili se ho vítězové polské dětské výtvarné soutěže s názvem „Nasza Gmina Kościan – moja pasja“ a české výtvarné soutěže pro děti „Svět slov“ vyhlášené starostkou města Fulnek. Organizátorkou a moderátorkou byla za Českou republiku studentka olejomalby Iveta Filipczyková.

Po oficiálním zahájení se děti a malíři vydali kreslit do venkovního areálu paláce v Racotě. Načrtnuté krajiny pak všichni promítali na svá plátna a pokračovali v další tvorbě. Během Bienále proběhly i malířské dílny pro děti pod vedením Ivety Filipczykové a Ivana Malińského, které doplnily a podpořily společné pracovní prostředí. Tato akce vytvořila jedinečné mezinárodní místo pro setkávání a tvoření v oblasti klasické malby pro všechny věkové kategorie: od dětí a úplných začátečníků, přes studenty umění až po mezinárodně uznávané profesionální malíře.

Součástí několikadenního setkání byly i návštěvy památek, uměleckých ateliérů a výstav. Česká skupina během pobytu navštívila rekreační středisko v Nowém Dębci, zříceninu kostela sv. Marcina v Gryžyně, soukromou uměleckou sbírku WIBIKI ART, větrný mlýn Michał a řezbářský ateliér Mariana Malińského v Kościaně. Děti si mohly prohlédnout výtvarné práce pana Michała Brzoského v Osieku, zažily finisáž výstavy Iwana Malińského a zároveň se zúčastnily vernisáže výstavy Ivety Filipczykové v Kulturním centru ve Wielichově.

Přeshraniční malování na zámkuPřeshraniční malování na zámkuPřeshraniční malování na zámkuPřeshraniční malování na zámkuPřeshraniční malování na zámkuPřeshraniční malování na zámkuPřeshraniční malování na zámkuPřeshraniční malování na zámku