Můžeme i pomáhat. Výchovný projekt pedagogů Múzické školy

Sedadla v koncertním sále Múzické školy ve středu 26. března 2025 obsadily děti z druhé a třetí třídy ZŠ Březinova. S nadšením sledovaly koncert, na kterém žáci s hendikepem ze tříd Jany Poláškové a Mikuláše Ďurka hráli na zobcové flétny a keyboard (Silva Kielarová, Zuzana Kučerová, Chavier Moran a Anna Parmová). Jako host vystoupila i jedna žákyně ze ZŠ Březinova. „Cílem bylo seznámit děti, že mezi nimi žijí i lidé s postižením, dospělí i jejich vrstevníci. Tímto způsobem se snažíme propojovat světy zdravých a hendikepovaných,“ říká pedagožka Múzické školy Jana Polášková.

Po hudebním vystoupení následovala část edukační. Formou besedy a osobního prožitku mohli přítomní zjistit, jaké překážky v denním životě musejí překonávat nevidomí lidé. „Edukační část jsme s kolegou Mikulášem Ďurkem pojali jako takový menší workshop,“ upřesňuje Jana Polášková. „Na začátku bylo krátké povídání o autismu, Downovu syndromu, praktické slepotě a o tom, jak se máme chovat k lidem s postižením. Potom následovaly praktické ukázky: chůze se slepeckou holí, čtení Braillova písma, psaní na speciálním Pichtově stroji. Tyto pro život hendikepovaných potřebné znalosti jsme doplnili i o část zábavní a ukázali jsme malým návštěvníkům, že i nevidomí lidé mohou hrát společenské hry, že s přehledem zvládnou hrát šachy, Člověče, nezlob se nebo Pexeso. Děti byly rozděleny do čtyř skupin a všechny aktivity i hry si mohly postupně vyzkoušet.“

Na koncert se děti v ZŠ Březinova připravovaly předem. „Ve škole jsme právě dělali projekt na téma Downův syndrom a měli jsme Ponožkový den. Hodně jsme si povídali o dětech, které jsou sice jiné, ale moc šikovné,“ říká Mgr. Ingrid Ďurková, a dodává: „A díky akci v Múzické škole jsme mohli na vlastní oči poznat to, o čem jsme si ve třídě povídali. Předem jsem v každé třídě vysvětlila, o jaký koncert se jedná, a informace s pozváním jsem poslala všem rodičům. Jsem ráda, že pár rodičů pozvání přijalo. Dětem i rodičům se koncert spojený s aktivitami moc líbil. Ještě ve škole o tom děti vyprávěly svým spolužákům, kteří se koncertu nemohli zúčastnit.“

„Děti se krásně zapojovaly, kladly otázky a jedna dívenka přišla s tím, že pochopila, že to mají nevidomí těžké a že jim musíme pomáhat. Tato reakce nás velmi potěšila a utvrdila, že je potřeba zasévat semínka empatie,“ dodává Jana Polášková.

Výchovný projekt, který vznikl v Múzické škole, se letos konal potřetí. Účast byla nečekaně velká a těší nás, že se koncert stal tradicí. Už teď se těšíme na příští rok.

Více fotografií najdete zde:

Můžeme i pomáhat. Výchovný projekt pedagogů Múzické školy