Housle v hlavní roli

20. února 2023

Prostory knihovny města Třinec se proměnily v koncertní sál. V sobotu 18. února zde hlavní slovo měly housle. Za doprovodu Jazzového tria Lukáše Mužíka zde vystoupil Komorní smyčcový orchestr Lidové konzervatoře, který vede houslistka a pedagožka Alžběta Kolářová. Klavírní doprovod zajistila Eva Czerná a Václav Kolář.

Programová nabídka byla pestrá, zazněla klasika i moderna (Bach, Brahms, Finger, Telemann, Paganini, Hradecký, Cohen, Svoboda a další). Všechny skladby pro své žáky pro koncertní vystoupení upravila Alžběta Kolářová. Komorní smyčcový orchestr bere jako svou druhou rodinu, a protože své žáky dobře zná, dokáže odhadnout co je a není v jejich silách. „Pravdou je, že hráčské schopnosti studentů v orchestru nebyly a ani dnes nejsou na jednotné úrovni, ale to je přesně to, co jsem chtěla, když jsem jej asi před patnácti lety zakládala. Aby všichni ti, kteří chtějí, si mohli zahrát. Sólově anebo s orchestrem,“ říká Kolářová. „A aby poznali větší množství nových skladeb, různé styly, a tím se i naučili poslouchat hudbu jinak. Dobrých neprofesionálních houslistů je hodně. Ale kolik jich může říct, že si sólově zahrálo s komorním orchestrem?“ dodává s úsměvem.

A kde orchestr nejraději vystupuje? Tam, kde je nadšené obecenstvo. To bylo i v třinecké knihovně, kde koncert návštěvníci ocenili velkým potleskem.

Více fotografií najdete zde:

Housle v hlavní roli